Українська Русский English
   
 

Унгварит - унікальний камінь Закарпаття

Автор: Katrin

Дата: 2011-03-11


На північно-західній окраїні міста Ужгород, вулиці Чорноморській, є старий кар’єр, де в 1839 році Е.Ф. Глекером був знайдений новий мінерал, описаний ним під назвою унгварит (Унгвар – угорське найменування Ужгорода). Пізніше виявилось, що це зовсім не самостійний мінеральний вид певного складу, а опал з домішками глинистого мінералу нонтрониту та гідроокисів заліза.


Отже, опали утворюються в природі при осадженні з гарячих та холодних розчинів, а також в результаті вивітрювання кварцмістких порід. Цей мінерал ніколи не утворює кристалів та представляє собою аморфну або скритокристалічну речовину – твердий гідрогель кремнезема.


Унгварит часто називають хлоропалом за зелений колір. Втім, його забарвлення досить різноманітне, але зелені тони зустрічаються частіше всього. Колір каменю залежить від забарвлення нонтроніту, що входить в його склад, та може бути зеленкувато-жовтим, фісташково-зеленим, коричневим, бурштиново-жовтим, червоно-бурим, сірувато-блакитним та чорно-бурим.


Камінь дуже гарний та на зрізах часто просвічує, як нефрит або бурштин. Унгварит належить до андезитових порід північно-західної частини Вигорлат-Гутинської вулканічної гряди, де його утворення пов’язано з діяльністю гарячих газів та розчинів, що циркулюють у лаві в період її  застигання та твердіння.


Унгварит дуже важко обробляти, оскільки він легко кришиться. Особливо це помітно, якщо знайти камінь на поверхні. При вивітрюванні на поверхні землі під дією води та вуглекислоти хлопропал руйнується та перетворюється в рихлу мучнисту масу.


Готові кабошони мають тріщинки та пустоти зневоднення, що робить його ще більш привабливим, оскільки про нього можна сказати, що він «живий».

За порадою батька прочитавши книгу В.А.Супричова «Сказання про самоцвіти», де є цілий розділ про унгварит, я захопилась пошуками взірців цього прекрасного мінералу. Неподалік м.Ужгорода є кар’єри в селах Оноківці та Кам’яниця, де ми змогли знайти декілька прекрасних мінералів, із смугастими і плямистими переливами, та просто одноколірні.

Переглядів: 17307

Оцініть статтю: 1 2 3 4 5

Коментарі до цієї статті:

Коментар додав(ла): Сергей
Дата: 2011-12-21

молодец,спасибо

Коментар додав(ла): Тиберій
Дата: 2013-01-20

Я в Оноківцях дуже гарну колекцію знайшов, за один похід. А нарахунок статті, то думаю, що це найкраща стаття про унгварити, яку я читав в інтернеті!

Додати Ваш коментар:

Введіть сумму чисел з картинки

 

Copyright © 2010-2013 Katrin - вироби з бісеру