Українська Русский English
   
 

Камінь - одне із найдивовижніших чудес природи!

Автор: Katrin

Дата: 2011-01-25

Здавалось би, що особливого у камені? Але ж це – одне із найдивовижніших чудес природи!

Сьогодні в природі відомо більше 2500 мінералів. Щорічно вчені відкривають 15-20 нових мінералів. Їх знаходять в надрах Землі та на дні морів, в місячному грунті та метеоритах – «космічних прибульцях». У кожного мінералу, як і у людини, є своє ім’я: аметист, сердолік, рубін, топаз, яшма….Назви камінню давали ще древні люди. Кольорове каміння збуджувало інтерес та захоплення у людини ще на початку цивілізації.

Краса та привабливість, а також рідкість кольорових мінералів у природі призводили до того, що вони високого цінувались як прикраси, а дивні та незрозумілі світлові ефекти служили джерелом багатьох марновірств, народних переказів, камінь став предметом поклоніння.
Світ каміння великий – це як книга, яка завжди відкрита, завжди перед очима, але ніколи до кінця не буде прочитана, скільки би її не читали.

Гірський кришталь… З древнього трактату Теофраста слідує, що гірський кришталь – це лід, що ніколи не розтане. Легенда про те, що лід, який довго пролежав в горах і тому став кришталем, жила дуже довго. Про неї узнаємо ще від Гомера, Плутарха, Аристотеля… Гірський кришталь не тільки чистий і прозорий, як джерельна вода, але і холодний. В Древньому Римі багаті жінки користувались кульками з гірського кришталю для охолодження рук в спекотні дні. Цей камінь завжди вважався символом скромності та цнотливості. Дивовижно чистий і гарний, гірський кришталь з давніх давен згадується в художній літературі та фольклорі. Наприклад, у відомій всім казці добра чарівниця нагороджує Попелюшку кришталевими туфельками.


Аметист…Він може бути ніжно-фіолетовим, як ніжна фіалка, а може загорітися пурпурним вогником. За античною міфологією богиня полювання Діана перетворила в ліловий аметист свою німфу, щоб врятувати її від переслідування бога виноградарства Бахуса.


Сердолік… Його нарікають яскравими епітетами: чарівний, таємничий, магічний, казковий. Древні єгиптяни любили виточувати з сердоліку священні амулети та талісмани. На протязі багатьох віків з сердоліку виготовлювали різьблені геми – камені із зображеннями міфічних героїв та богинь, звірів, птахів; камеї, печатки…

Агат та онікс… Слоїсті, смугасті, візерунчасті – агати і онікси є найпривабливішими самоцвітами світу. Вони використовувались людиною ще під час ранніх цивілізацій в Єгипті та Дворіччі. Імператриця Катерина ІІ зберігала прикраси з агату та оніксу в «пустинному куточку» - маленькому музеї, не доступному нікому, крім особливо поважних гостей. З цього зібрання і виріс потім один з найвеличніших музеїв світу – Ермітаж, назва якого означає в перекладів з французької «пустинний куток». Навіть у теперішній час у деяких племен острова Борнео прийнято розраховуватись шматочками агату замість грошей.

Яшма… Вона має найрізноманітніші малюнки, ефекти, візерунки. Чого тільки не побачиш, розглядаючи колекцію яшм! Тут і золото парчі, і захід сонця над коричневим полем, і тихий вир, і промінь сонця, що пробивається крізь хмари… Таких неочікуваних картин не перерахувати, тому що кожен зріз пейзажної яшми відкриває оку красу, створену великим майстром – Природою. В давні часи художники творили з неї табакерки, шкатулки, вази, кубки, прикраси для палаців та церков, а також символів влади. Наприклад, булава Богдана Хмельницького була зроблена з яшми та прикрашена 130 самоцвітами.


Тигрове, котяче та соколине око… В глибокій древності хетти та шумери укріплювали в очницях скульптурних зображень своїх божеств кольорові камінці. Цей звичай зберігся набагато пізніше в Сирії, Індії, на Цейлоні та в Тибеті. Для вставок підбиралися такі камені, які дійсно нагадували око. У світі каміння є такі, які не тільки будовою, але і кольором, відливом схожі на очі тварин.


Закам’яніле дерево… Дерево може стати справжнім камінням. Для цього потрібні не десятки та сотні, а мільйони років. Ще древні асирійці та римляни звернули увагу на закам’яніле дерево і широко використовували його в своїх виробах.

Бурштин… Його люди цінували дуже давно. Ще людина кам’яної ери виявила, що гарний та легкий чудо-камінь ріжеться кремнієвим ножем та полірується вовною. В теперішні часи при розкопках археологам попадаються різні буси, коралі, підвіски, фігурки людей та тварин, дитячі іграшки та магічні амулети з бурштину. Про те, що давні люди торгували бурштином як дорогоцінною прикрасою, згадує ще Гомер в своїй безсмертній «Одісеї». Про походження бурштину є безліч легенд та гіпотез. Чим тільки не уявляється тут бурштин – морською піною, що застигла у сонячних променях; піною китів, що затверділа; слізьми… З давніх давен люди помітили властивість бурштину виліковувати різні хвороби. Також були повір’я, що бурштин оберігає людей від «поганого» ока, надає їм силу та здоров’я. В епоху Римської імперії бурштин був наймоднішим товаром, з нього виготовлювали статуетки, барельєфи, портрети, підвіски, коралі, буси, кубки для вина та інше. Бурштин обмінювали на мідь, бронзу і навіть золото. За маленьку бурштинову фігурку можна було купити раба. Бурштин також був об’єктом релігійного культу у середньовіччі. Одним з чудес світу була «Бурштинова кімната», яку отримав в подарунок Петро І від пруського короля Фрідріха І після знаменитої перемоги над шведами під Полтавою.

Людину завжди вражали яскравість, прозорість, блиск самоцвітів, які вона знаходила в горах та пустелях, по берегах річок та на далеких островах. Кольорове каміння люди ще в доісторичні часи «наділили» чудодійною силою приносити щастя, допомагати в коханні, торгівлі та полюванні, уберегти від стихійних лих, подарувати здоров’я та красу. В усній поезії та літературі всіх століть та народів самоцвіт був емблемою краси, чистоти та багатства, символом яскравості фарб природи, предметом легенд та сказань. В древності самоцвіти називали «квітами землі». Каміння близьке нам досконалістю, силою дії на весь наш внутрішній світ і тою радістю, яку приносить. Постійно змінюються звичаї, традиції, мода та смаки. Але не змінюється краса, народжена в надрах Землі. Мода на красу не проходить ніколи.

Стаття написана за мотивами книги «Сказання про камінь-самоцвіт» В.А.Супричова.

Переглядів: 30118

Оцініть статтю: 1 2 3 4 5

Коментарі до цієї статті:

Коментар додав(ла): Васильева Надежда
Дата: 2011-01-27

Всё прекрасно!!!

Коментар додав(ла): саша
Дата: 2011-03-03

очень красиво

Коментар додав(ла): Роксаклана
Дата: 2011-11-22

очень красиво!!!!

Коментар додав(ла): 7
Дата: 2012-02-28

прекрасно

Коментар додав(ла): Ольга
Дата: 2012-08-30

прекрасно

Коментар додав(ла): Вітульчик
Дата: 2012-12-11

Очень хорошо

Коментар додав(ла): Ангеліна
Дата: 2013-02-08

Я знайшла його!!!

Коментар додав(ла): Ирина
Дата: 2013-02-12

Супер!

Коментар додав(ла): Діана
Дата: 2017-04-29

Дуже сподобалося поставили 12 баллів за презентацію.Дякую

Додати Ваш коментар:

Введіть сумму чисел з картинки

 

Copyright © 2010-2013 Katrin - вироби з бісеру